Jak to bylo s Moliérem

 

Jean-Baptiste Poquelin se narodil roku 1623 v rodině zámožného měšťana a dvorního čalouníka. Dostalo se mu dobrého vzdělání a byl předurčen převzít po otci úřad u dvora.

V roce 1643 však s přáteli a s hereckou rodinou Béjartových založil „Skvělé divadlo“, kde, aby nekompromitoval svou rodinu, vystupoval pod jménem Moliére.

Po roce se divadlo se dostalo do finančních potíží. Sám Moliére byl několikrát  pro dluhy uvězněn. Opustil tedy Paříž a spolu s částí „Skvělého divadla“ se roku 1645 přidal ke kočovné společnosti působící na jihu Francie. O pět let později už stál v čele této společnosti. Zde píše a režíruje svoje první hry.

Začíná se připravovat se svou společností na velkolepý návrat do Paříže. V Lyonu se souboru daří hrát před bratrem krále, což mu vynáší pozvání ke dvoru Ludvíka XIV. (1658). Moliérova fraška má velký úspěch a soubor získává povolení usadit se znovu v Paříži.

Moliére byl navíc spolu s dvorním skladatelem Lullym pověřen organizováním dvorských slavností. Získal královskou penzi a jeho družina nesla od r. 1665 titul „Králova divadelní společnost“.

Roku 1662 se po dlouholetém intimním vztahu s Madelaine Bejartovou oženil s její o mnoho let mladší sestrou Armandou. Jeho nepřátelé ho okamžitě nařkli, že Armanda je ve skutečnosti jeho a Madelainina dcera.

V roce 1664 začalo nejdramatičtější období jeho života. Zemřel jeho malý syn Ludvík, ke konkurenčnímu souboru přešel přední dramatik Jean Racine a s ním odešla i přední herečka jeho souboru a Moliére navíc onemocněl tuberkulózou.

 

Zdravý nemocný spatřil světlo světa roku 1673, jako hra pro pobavení dvora. Hlavní hrdina Argan, muž pevného zdraví je díky svému pocitu osamocenosti přesvědčen a neustále přesvědčován svým lékařem a lékárníkem, že má snad všechny choroby světa. Každodenní užívání různých vodiček, výplachů a léků těší nejen jeho lékaře, ale i manželku, která se nemůže dočkat dne, kdy se její „drahoušek“ uléčí k smrti. Naproti tomu jsou v Arganově domácnosti dva lidé, kteří ho mají snad i trochu rádi. Jeho dcera z prvního manželství Angelika, milé a poslušné děvče, tajně zamilované do Kleanta. Tou druhou je služebná Toinetta. Žena prostého původu, bez vzdělání a občas i trochu hubatá. Žena s velkým srdcem, do něhož se vejde nejen Angelika, ale i ten „podivínský“ Argan. Ten se ovšem jednoho dne rozhodne, že je přeci lepší a hlavně levnější mít lékaře doma. Obstará tedy Angelice ženicha a sobě lékaře a to vše v jedné osobě. A tak vzniká klasická zápletka, v níž hlavními postavami jsou nechtěné zásnuby, zlá macecha a moudrá služebná. Pořádek do celé věci vnese až Arganův bratr Berald. Ten Angelice pomůže, Argana alespoň částečně napraví a navíc mu poradí, jak „ušetřit“ za doktory.

 

Moliérovo dílo čítá na 33 her. Netvoří portréty, ale charaktery postav, kterým dává nadčasový rozměr. Moliére byl přesvědčen, že dobrá komedie je stejně velkým uměleckým dílem jako tragedie.

Zemřel roku 1673 po čtvrtém představení „Zdravého nemocného“. Traduje se, že nikdy předtím nehrál Argana tak mistrně a tak přirozeně. Padl však vyčerpáním v závěrečné scéně baletu. Byl přenesen do svého bytu, kde po několika hodinách zemřel. Kněží, které služebnictvo povolalo, však odmítli přijít. Moliére tedy nedostal ani poslední pomazání. Pařížský arcibiskup proto odepřel církevní pohřeb, který se mohl konat až po intervenci samotného Ludvíka XIV.